Домашня електростанція. Застосування автоматики для керування роботою генератора.
08.08.2016
Генератори електричної енергії. Що це? Це комфорт. Це безпека. Це впевненість. Впевненість в собі, в своєму будинку. Наявністю генератора у власному будинку сьогодні нікого не здивуєш. На сьогоднішній день бензо- або дизель-генератор це не розкіш – це вже стало нагальною потребою. Адже при зникненні струму, життя в будинку завмирає – води немає, тепла немає, світла немає…
Якісь проблеми можна вирішити, використовуючи ДБЖ – джерела безперебійного живлення. Функціонально ДБЖ виконує роль всім знайомого UPS для комп’ютерів. Різниця лише в тому, що джерело розрахованве на велику потужність і на більш тривалий час роботи.
Тривалість роботи залежить лише від ємності акумуляторних батарей. Але у цих приладів є істотні недоліки – обмежений час роботи, висока ціна. Використання ДБЖ оптимально на найвідповідальніших ділянках, зокрема – для живлення котла опалення, чергового освітлення, сигналізації.
Але, безвихідних ситуацій не буває. Вирішити проблеми з безперебійним живленням може альтернативне джерело електроенергії – міні-електростанція – бензо або дизель-генератор. Найпоширеніші види генераторів в якості палива використовують бензин або дизель. Нещодавно на ринку генераторів з’явилися генератори, де в якості палива застосовують газ – природний або скраплений.
Потужність генераторів застосовуваних у побуті коливається від 500 Вт і до 100 кВт. Найбільш затребувані генератори середньої потужності – від 6 до 15 кВт, приблизно стільки необхідно для нормального існування середніх розмірів будинку. Для нормальної роботи генератора необхідно враховувати номінальну потужність, і по можливості відключити найбільш енергоємні споживачі – електрокамін, бойлер, Електроплити, кондиціонери.
Практично всі генератори середньої і великої потужності обладнані електростартером, що істотно полегшує експлуатацію генераторів. Для початку роботи досить натиснути кнопку або повернути ключ запалювання і станція готова до роботи.
Деякі моделі з більш просунутих генераторів комплектуються вбудованою системою автозапуску-АВРом. Алгоритм роботи автоматики приблизно такий: АВР (автоматичне введення резерву) контролює наявність напруги в міській мережі.
При зникненні напруги в мережі генератор автоматично запускається і подає напругу на споживача. При появі напруги в мережі АВР автоматично перемикає споживача на електричну мережі і зупиняє генератор. Але даний пристрій (АВР) є лише в небагатьох генераторах. Алгоритм роботи АВР досить простий і практично у всіх однаковий.
Наявність автоматики значно спрощує і робить роботу з генератором набагато простішою і комфортнішою, а крім того, практично не вимагає вашої участі в процесі запуску-зупинки генератора, підключення-відключення навантаження.
Спочатку наші «Кулібіни» збирали автоматику в домашніх умовах, що, природно, робило її досить примітивною, хоча функції, покладені на неї, виконували справно.
Сучасні ж АВР – це досить «розумні» пристрої. Автоматика контролює не тільки наявність напруги в мережі, але і його якість. Контроль здійснюється за напругою, частотою, показує напрацювання мотогодин. При досягненні певної кількості напрацьованих годин, АВР сигналізує про це, або робить заборону на запуск генератора.
У разі використання в трифазних мережах, АВР контролює послідовність фаз. Так, якщо напруга в мережі впала нижче заданої напруги, або змінилася частота, АВР сприймає це як аварію і вводить в роботу генератор. При стабілізації напруги в мережі відбувається зворотне перемикання на електромережі.
Про роботу пристрою можна судити лише по декількох світлодіодах. Вартість даного пристрою починається від 100 $ і вище. До цієї суми варто додати вартість контакторів. Наприклад, один контактор фірми ABB на 63А, коштує десь $ 80. А їх потрібно 2 штуки. Виконано дані пристрої у вигляді окремої плати або невеликого блоку для монтажу на DIN-рейку.
У більш дорогих моделях вже присутнє цифрове табло, на яке виводиться вся інформація про роботу генератора і електромережі. За допомогою клавіатури і табло існує можливість самостійного програмування практично всіх параметрів роботи автоматики і генератора.
Також в деяких моделях передбачено дистанційне керування і контроль роботи генератора за допомогою ПК. Вартість даних АВР може коливатися від 450 до 700 $, в залежності від моделі пристрою.
Спосіб виконання даного пристрою – металевий або пластиковий бокс. На передній панелі присутнє цифрове табло і клавіатура.
І наостанок добра порада. Монтаж повинен здійснювати тільки професіонал, який знає принцип роботи генератора і автоматики.
По матеріалам сайту moyaxata.pp.уа